W cudownej książce Antoniego Gołubiewa - Bolesław Chrobry - wspomniana jest siostra walecznego króla - Świętosława.
Skandynawowie zmienili jej imię na Sigrid i dodali przydomek Storrada co angielska wikipedia tłumaczy jako Haughty - Wyniosła - KLIK.
Imię trzeba było zmienić gdyż dla skandynawów Świętosława było zbyt trudne do wymówienia. A okazji do wymawiania nie brakowało - Sigrid stała się bohaterką wielu skandynawskich sag.
Google tłumaczy storrada na - świetna linia. Absolutna racja - z rodu Piastów!
W książce Gołubiewa Świętosława pojawia się w obozie Bolesława gdy ten toczy walki z Wikingami na wyspia Wolin. Świętosława, żona szwedzkiego króla Eryka Zwycięskiego, właśnie owdowiała i chciała się poradzić i zorientować czy może liczyć na wsparcie ze strony swojego brata. Odpowiedź była odmowna, Polska jest uwikłana w wojny na kilku frontach - radź sobie sama siostro.
I poradziła...
Pierwsza sprawa to znaleźć męża - Szweda.
Konkurentów było kilku, przekaz audiowizualny żaden w związku z czym Świętosława zaprosiła ich wszystkich jednocześnie do swojego zamku - pokażcie co jesteście warci.
Prezentacje musiały być bardzo kiepskie gdyż po krótkim czasie królowa poleciła podpalić w nocy budynek, w którym zalotnicy spali i wszyscy spłonęli.
Tutaj Świętosława zagrała jednak niezbyt fair gdyż była już wtedy zakochana w Olafie Trygvassonie, królu Norwegii - KLIK.
Trudno, stało się, zalotnicy spaleni, nikt nie może jej zarzucić, że nie szukała produktu lokalnego, Świętosława nie musi kryć się ze swoim uczuciem.
Śle posłańca do Olafa - przybywaj Wikingu - bierz mnie!
Olaf przyżeglował ze swoją flotą do Goeteborga.
Jestem Storrado, ale nie spodziewaj się żebym zszedł na ląd, to Ty przyjdź do mnie.
Wikingowie zbudowali pomost, pokryli czerwonym dywanem.
Kroczy Storrada dumnie - idę do ukochanego - patrzcie na mnie.
Olaf przygląda się z uśmiechem, nagle daje znak i ukryci pod pomostem Wikingowie podcinają przęsła. Most się wali, Storrada wpada do wody, Olaf śmieje się w głos - masz nauczkę zdradliwa kobieto!
Ta zniewaga krwi wymaga, ale co może zrobić samotna kobieta? Proste - zaproponować małżeństwo królowi Danii Svenowi Widłobrodemu. Oczywiście pod warunkiem, że uderzy na Norwegię. Propozycja nie do odrzucenia.
W roku 1000 Sven wspomagany przez króla Szwecji Olafa Skotkonunga (syna Świętosławy) uderza na Norwegię. Główna bitwa morska opiewana w licznych norweskich sagach rozgrywa się pod Svold - KLIK. Olaf traci kolejne okręty i, aby uniknąć niewoli, wyskakuje ze swego okrętu do morza.
I tyle go widzieli chociaż chodzą słuchy, że później ktoś go napotkał w Jerozolimie.
Dopiąwszy swego Świętosława urodziła duńskiemu mężowi dwóch synów. Harald i Kanut Wielki byli kolejno królami Danii a Kanut również królem Anglii - KLIK.
Po śmierci męża - Svena Widłobrodego - Świętosława wróciła do Polski, ale gdy dwa lata później jej syn Kanut Wielki usadowił się na dobre na angielskim tronie to ściągnął matkę na swój dwór.
Dawne czasy, dawne opowieści, czasami ze sobą sprzeczne.
Nie znalazłem nigdzie potwierdzenia opisywanej przez Gołubiewa sceny podtopienia Świętosławy. Wszystkie źródła wspominają, że Olaf uderzył ją w twarz rękawiczką. Powodem miała być odmowa przyjęcia chrześcijaństwa. Ilustracja spotkania z Olafem poniżej...
Źródło - Wikipedia
Świętosława, córka Dąbrówki, była poganką?!
Według mnie to bardzo prawdopodobne. Wskazuje na to choćby pogańskie imię. Zarówno Olaf Tryggvason (ciekawostka - dzieciństwo spędził w Kijowie) jak i Bolesław Chrobry (ciekawostka - młodość spędził na dworze cesarskim w Akwizgranie i był świadkiem otwarcia grobu Karola Wielkiego) bezlitośnie tępili pogańskie obyczaje w swoich krajach, ale była to wielka polityka - być albo nie być na europejskiej mapie.
A co tam w duszy się tliło? Kobieta nie musiała publicznie afiszować swoich przekonań.
Niektóre źródła podają, że Storrada spaliła tylko dwóch zalotników.
Tylko jedno źródło wspomina o zauważeniu Olafa w Jerozolimie.
Sagi norweskie przypisują przeżycia Sygrydy Storrady kilku kobietom.
Nie dziwię im się, trudno to pomieścić w jednym życiu, trudno to pomieścić w norweskiej głowie. Trzeba być z rodu Piasta.
Przykład tego pomieszania można znaleźć choćby tutaj - KLIK. Strona genealogii podaje, że Sigrid Storrada była córką szwedzkiego wojownika Tosti, ale równocześnie informuje, że alternatywną matką dzieci Storrady mogła być Sigrid MIEZKODOTTIR czyli córka Mieszka.
Przypomina mi się klasyfikacja prawd księdza Józefa Tischnera:
g... prawda, tysz prawda i święta prawda.
Osobiście przedkładam intuicję pisarza ponad szkiełko i oko historyków czy fantazje norweskich bajarzy.
To co oni opowiadają to tysz prawda, ale świętą prawdę o Świętosławie podaje tylko Antoni Gołubiew.
No comments:
Post a Comment