Wednesday, November 30, 2016

Chory na ubezpieczenie
Powyżej informacja/reklama w oknie mojego lokalnego optometry - koniec roku, wykorzystaj limity ubezpieczenia zanim ci przepadną.
Uwaga: słownik tłumaczy termin optometrist na okulista. Nie jest to całkiem poprawne, okulista to ophtalmologist - różnica wyjasniona tutaj - KLIK.
W tym roku korzystałem z usług tej placówki więc dostałem od niej list wyliczający dokładnie z jakich to usług mogę skorzystać i ile na tym zaoszczędzę.
Zaoszczędzę? Przecież te usługi nie są mi w ogóle potrzebne.

Kilka słów na temat systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Australii. Każda osoba posiadająca prawo stałego pobytu w Australii ma bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne - Medicare. Ubezpieczenie zapewnia bezpłatną opiekę lekarską (wyłączając dentystę) i zniżkę na leki.

Opisywany powyżej przypadek dotyczy ubezpieczenia prywatnego. Jego głównym elementem jest pokrycie kosztów pobytu i procedur w szpitalu prywatnym. Prócz tego może obejmować dodatkowe usługi jak dentysta, fizjoterapeuta czy optometra. W każdym przypadku podana jest kwota refundacji za wizytę i limit roczny. To właśnie na to polował mój optometrysta. Byłem u niego na kontroli wzroku w lipcu. Ustaliliśmy, że nie ma potrzeby spotykać się częściej niz raz na rok. A jednak przysłał powiadomienie / przypomnienie.
Co roku podnosi się ogólny krzyk z powodu podwyżki stawek prywatnych ubezpieczeń medycznych. Rzeczywiście są wysokie, ale z drugiej strony przecież istotą funkcjonowania każdego systemu ubezpieczeniowego jest założenie, że więszość klientów z niego NIE skorzysta. Jeśli skorzystają wszyscy, to oczywiste jest, że koszty ubezpieczenia będą wyższe niż koszty leczenia prywatnego.

3 comments:

 1. To mi trochę przypomina inną sytuację. W Polsce kontroler biletów jest wrogiem numer jeden. Wszystkich, również tych z biletami i nikomu do głowy nie wpada, że gdyby wszyscy płacili za bilety, to może kosztowałyby one mniej.

  ReplyDelete
 2. Optometrysta (nie optometra) to nazwa zawodu już wprowadzona oficjalnie do polskiej terminologii medycznej.
  Wystarczy wpisać "optometrysta" do gugla, żeby znaleźć liczne informacje na ten temat.

  ReplyDelete
 3. A ja nie znam optometrysty, za to już dwa lata nie mogę się dostać do okulisty, choć ostatnie okulary miałam robione sześc lat temu i już są niewystarczające :-(

  archato

  ReplyDelete