Saturday, December 31, 2016

Przestępna sekunda

Większość ludzi w Polsce, w Europie, smacznie sobie śpi regenerując siły na ostatni dzień roku. I słusznie. Siły będą potrzebne gdyż ten wieczór sylwestrowy będzie o sekundę dłuższy - KLIK.

W Polsce będzie 1 w nocy, w Londynie, a dokładniej w Królewskim Obserwatorium w Greenwich, będzie północ i nastąpi przesunięcie czasu astronomicznego (UTC) o 1 sekundę - zegar pokaże czas 23:59:59 poczym pokaże 23:59:60 a następnie 0:00:00 - Nowy Rok!

U mnie wydarzy się to dopiero o 11 rano 1 stycznia 2017. Będę wtedy najprawdopodobniej w kościele. A zatem msza będzie dłuższa! Czy to jakaś prognoza na Nowy Rok?

Życzę sił i radości w tę dłuuugą noc!

3 comments:

 1. Sylwestra spędzam sama w domu, ale nie zamierzam spać, wiec tę sekundę traktuje jak prezent. Dziękuję Ci za nią. Wiem, ze nie Ty przesuwasz zegar, ale Ty pisząc o niej dałeś ją swoim czytelnikom!

  ReplyDelete
 2. Nie wiem, jak to działa, to przesuwanie, i jak na to zareaguje mój zegarek? Czy trzeba go cofnąć, czy jak? Żartuję oczywiście. Ta sekunda nie będzie odczuwalna, o, za dwadzieścia pierwsza u mnie, czyli jeszcze sekundy nie dodano ;-) Nie, zaraz, to ona dla mnie będzie dopiero za 24 godziny, jak czas się obróci przez cała kulę ziemską. No to zdążę się przespać jeszcze ;-)

  archato

  ReplyDelete
 3. Jak wspomniałem we wpisie, u mnie ta dodana sekunda wypadła podczas mszy. Powiadomiłem proboszcza, że nie musi się zbyt spieszyć rano. Jesli nawet msza się nieco opóźni to dzięki tej sekundzie z łatwością to nadrobimy. Rzeczywiście - msza zaczęła się ze sporym opóźnieniem.
  Natomiast na poważnie - według mnie to dodawanie sekundy do czasu astronomicznego jest poważnym błędem. Od czasu wprowadzenie obecnych standardów, czyli od roku 1972, dodano już 26 sekund.
  Co to praktycznie znaczy? Że mamy dzień dłuższy o 26 sekund niż faktyczny dzień mierzony od wschodu słońca. Wydaje mi się, że to może powodować błędy w pomiarach nawigacyjnych.
  Ktoś powie, że przecież każdy ma teraz gps, ale może się okazać, że to nie wystarczy.
  Według mnie słuszniesze byłoby opóźnienie zegara atomowego, nie wiem dlaczego tego nie zrobili.

  ReplyDelete