Sunday, October 1, 2017

Niedzielne czytanie - Bóg huragany przynosi

Jakiś czas temu, podczas najsilniejszych podmuchów huraganu Maria, ktoś zauważył - a cóż to za perfidia, nazwać taką katastrofę imienien Maria.
Ktoś inny dodał - a poprzedni tragiczny huragan nazwali Irma, a ten, taki okropny 12 lat temu - Katrina - dlaczego we wszystkich przypadkach nadano imiona kobiece, a nie męskie, na przykład Donald?

Poszukałem jak to jest z tymi nazwami huraganów.
Okazało się, że imiona huraganów ustalone są z 5-letnim wyprzedzeniem, na przemian imiona męskie i żeńskie - pełna lista  TUTAJ.

Przypomina mi się powiedzenie - człowiek strzela, pan Bóg kule nosi.
Tu jest właśnie tak - człowiek nadaje imiona, pan Bóg decyduje, któremu dać jaką siłę i skutki.

A Donald? Był, a jakże, był. Nazywał się Don, ale to chyba to samo. Wiał na początku lipca i był to raczej Cichy Don. Czyżby znowu rosyjscy hakerzy?

Wersja angielska TUTAJ.

2 comments:

 1. Huragany, trzęsienia ziemi, tsunami... bywały zawsze, nawet spadające olbrzymie meteoryty, jak ponoć ten, który tak zmienił świat, że wyginęły dinozaury. Ludzi było mniej, ginęło ich mniej, teraz zajmujemy każdą możliwą piędź ziemi, nie dziwne, że więcej katastrof dotyka nasz gatunek.

  archato

  ReplyDelete
  Replies
  1. Absolutna zgoda. Ja nie mam nic przeciwko huraganom. Ja tylko pytam - kto stoi za tym, że te najgorsze wybierają sobie kobiece imiona?

   Delete