Friday, October 25, 2019

Ostatnia szansa pod Wielkim Kamieniem

Uluru...... wielki kamień w Czerwonym Centrum Australii zostanie jutro zamknięty, nie wolno będzie się na niego wspinać - KLIK.           -

Kamień był od zawsze świętym miejscem dla mieszkających w okolicy Aborygenów.

34 lata temu miejscowe plemię Anangu odzyskało prawo do tych terenów.
Po pierwsze, przywrócili kamieniowi pierwotną nazwę - Uluru - do tego czasu był powszechnie znany jako Ayers Rock - nazwa upamiętniająca angielskiego urzędnika,  nadana przez innego angielskiego urzędnika
Po drugie, poprosili turystów, aby się na świętą skałę nie wspinali.

Na administracyjne wprowadzenie w życie tej prośby czekali do teraz.

Odwiedziłem Uluru w 2005 roku i gdy dowiedziałem się o prośbie Aborygenów uznałem za oczywiste, że należy się jej podporządkować.

Zamiast wdrapywać się na gołą skałę, z której szczytu widać tylko płaskie tereny dookoła, zrobiłem prawie 10 km spacer wokół skały.

Wydaje mi się, że był to lepszy wybór.


Wspinaczy wtedy nie brakowało. Zrobiło mi się przykro gdy dzisiaj rano, w wiadomosciach, dowiedziąłem się, że pod górą czeka ogromna kolejka tych, którzy muszą wykaorzystac tę ostatnią sansę -  KLIK.

4 comments:

 1. Ciekawe...
  i bardzo ladnie ze gore oddano wlascicielom. Oczywiscie ze wspinanie powinno byc zabronione a kolejka na nia przypomina mi ta na M. Everest.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mt Everest - ta góra też oczywiście ma tradycyjną, lokalną nazwę. Nawet kilka gdyż dostępna jest z Tybetu, który nalezy do Chin i z Nepalu.
   Żyłem w czasach gdy ta góra była jeszcze niezdobyta i w polskich źródłach często wspominano nazwę Czomolungma.
   Gdy kliknąłem to w google na wierzchu pokazał się artykuł z czerwca 1952, którym wspomniano, że "Red Peking" ustalił, że właśnie ta nazwa bedzie uzywana - http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,859710,00.html

   Delete
 2. Oglądając zdjęcia, które zrobiłeś myślę, że wybrałeś lepszą wersję zwiedzania skały. Jest niezwykła. A z góry, tak jak piszesz, widać tylko płaski teren. Czy nie będzie też już można obejść skały dookoła?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie ma strachu, będzie można spacerować dookoła. Przy okazji informuję, że zabieranie kamieni z tych okolic może przynieść fatalne skutki - https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/1948843/Uluru-Tourists-return-stones-to-cursed-Ayers-Rock.html

   Delete