Tuesday, November 14, 2017

Kristallnacht

Prawie tydzień temu minęła 79 rocznica Kristallnacht - KLIK - ogólnoniemieckiego pogromu Żydów w 1938 roku.
Zbierając dane do opowieści o braciach Mann zwróciłem uwagę na zaskakujący fakt.
Pretekstem do pogromu był zamach na sekretarza niemieckiej ambasady w Paryżu dokonany przez Herszela Grynszpana, zamieszkałego na stałe w Niemczech Żyda o polskim obywatelstwie.
Podczas pogromu ponad 90 osób straciło życie. Wkrótce rozpoczął się pogrom na szerszą skalę, w wyniku którego życie straciły miliony niewinnych osób.
Mnie zaskoczył szyderczy kaprys prawa i historii - Herszel Grynszpan, który bez wątpienia popełnił zbrodnię i zasługiwal na karę - właśnie dzięki tej zbrodni uratował swoje życie.
Uratował go skomplikowany charakter sprawy - zbrodnia we Francji, ofiara - obywatel niemiecki, przestepca - obywatel polski zamieszkały na stałe w Niemczech. Żaden sąd nie potrafił sobie z tym poradzić.
Typowe problemy wynikające z trójpodziału władzy.

P.S. Celowo podałem link do angielskiej strony wikipedii gdyż, po pierwsze zawiera ona link do strony o H. Grynszpanie, a po drugie angielska strona o H. Gryszpanie wspomina , że przeżył wojnę, że widziano go jeszcze w 1960 roku.

2 comments:

  1. Polska Wikipedia podaje, że najprawdopodobniej dokonał żywota w więzieniu i jedynie wspomina, że są pogłoski, że przeżył. Mnie zainteresował jego wiek. Nawet biorąc pod uwagę, ze to były inne czasy, to Herszel Grynszpan był niemal dzieckiem. Typowa młodzieńcza burza hormonów. Młodzi ludzie bywają jednak w określonych sytuacjach szalenie niebezpieczni.

    ReplyDelete
    Replies
    1. 17 lat, może nie dziecko, ale jednak niepełnoletni. Wikipedia wspomina jeszcze wątek homoseksualny. Duże materii pomieszanie. Mnie jednak poruszył fakt, że cała jego rodzina straciła zycie nie zrobiwszy niczego złego, a on ich przezył.

      Delete