Thursday, January 11, 2018

Pomieszanie

Na początku kwietnia, ale już po Prima Aprilis, Australia będzie gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth Games - KLIK ).

Wspomnienie Prima Aprilis jest bardzo istotne gdyż organizatorzy Igrzysk wymyślili coś nieoczekiwanego.
Chodzi o to aby nie urazić nikogo kto jest inny od kogokolwiek innego - a więc: kobiety, mężczyzny, osoby niepełnosprawnej, policjanta, policjantki itp - inność nie ma wszak granic.
A więc sugeruje się aby nie używać słów takich jak wspomniane powyżej, a również matka, ojciec (zapewne też brat czy siostra) - patrz TUTAJ.

Z drugiej strony - zajrzałem do programu igrzysk. W latach poprzednich wszystkie konkurencje były rozgrywane w osobnych kategoriach kobiet i mężczyzn. Na razie programu nie znalazłem, oczekuję zaprzestania tego seksistowskiego podziału.

Z trzeciej wreszcie strony - często słychać głośne nawoływania, aby w wielu dziedzinach życia politycznego i gospodarczego dać kobietom równe szanse. Wymagania są konkretne - połowa posłów w parlamencie powinna być rodzaju żeńskiego, połowa ministrów, połowa członków zarządów firm, itp.
Jak to wprowadzić jeśli jednocześnie zabrania się rozróżniać kto jest kobietą a kto mężczyzną?

Wracam więc do coraz milszych mi wspomnień z bardzo politycznie niewłaściwych czasów PRL. Piosenka: pust wsiegda budiet sołnce... KLIK - a tam, po słońcu i niebie ...pust wsiedga budiet mama.

Słowo pust znaczy po rosyjsku - niech.

4 comments:

 1. Pamiętam. Ową piosenkę śpiewaliśmy w pierwszej klasie podstawówki do wypęku.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja poznałem ją pod koniec studiów (taki byłem opóźniony w rozwoju) i bardzo mi się podobała.
   W roku 1964 byłem w Norwegii i tam oglądałem w TV program prowadzony przez amerykańskiego komika Danny Kaye i on też promował tę piosenkę.

   Delete
 2. Po polsku się śpiewało:
  "Zawsze niech będzie słońce,
  zawsze niech będzie niebo,
  zawsze niech będzie mama,
  zawsze niech będę ja".
  I ten końcowy, indywidualistyczny wers śpiewało się ze wzmocnionym, prawie triumfalnym akcentem.

  ReplyDelete
 3. Czyli piosenka dzisiaj byłaby nieprawomyślna ;-) To jest już tak absurdalne, że Orwell by tego nie wymyślił ;-) Ja tam się cieszę, miałam tatę i mamę. Swoją drogą na Igrzyskach olimpijskich już dochodzi do absurdów, bo skoro dopuszcza się w rywalizacji kobiet kogoś, kto ma męski poziom testosteronu, bo "czuje się" kobietą, to jest to według mnie przejaw zabijania ducha równych szans. No i dlaczego nie ma odwrotnych sytuacji??? Dopuszczania do rywalizacji z mężczyznami osób "czujących się" mężczyznami, na przykład po zmianie płci??? Czyli jednak nie ma ani równości, ani poprawności politycznej, którą sami autorzy tych absurdów się bronią.

  archato

  ReplyDelete